Ju dolën rrenat më në fund…Të gjithë mergimtaret po punojshin ne baushtele e pastrus,neve na thojshin jena shefa


Një vajzë nga Kosova, infermiere me profesion, përmes një mesazhi dërguar në facebook, kishte shprehur indinjatën e saj për të afërmit që jetojnë në perëndim. Ajo, e cila nuk ka dashur të zbulojë identitetin, për arsye familjare, në postimi e saj është shfryer ndaj atyre, që siç thotë ajo, kur vijnë në Kosovë lavdërohen, ndërsa realiteti i tyre është krejt tjetër, shkruan pemajetes.com.

Më poshtë po ju sjellim mesazhin e saj të plotë:

Shqiptarët jashtë po heqshin si dreqi nëpër puna më te kqija t’u pastru, e t’u punu nëpër baushtella, a këdnej kur vijnë në Kosovë, fryhen. Jam një motër që jetoj në Kosovë me familje, e kam kryer infermierinë dhe kam apliku për vizë punë në Gjermani. Pas një kohe, jam pranu dhe kam shku atje. Shumë kusherinj dhe të afërm i kam pas jashtë.

Hiq qejf s’kanë pas që jom shku atje, jo që i kam pengu, por për shkak se i kam zënë t’u rrejt shumë. Kur vishin në Kosovë, thojshin jem me shkolla, kena puna të mira etj. Nejse, shkova edhe e pash realitetin që shumica e mërgimtarëve i kishin kerret e mira me kredi dej në fyt.

Shumica po punojshin nëpër baushtella e nëpër kompani pastrimi. S’di, s’ishin për lakmi qysh livdohen kur vijnë këtu. Në vend të huaj, ata po u trajtojshin si të huaj, sikurse në Gjermani ashtu edhe në Zvicërr. Shkolla të kryme jo, s’di ma shumë jonë në Kosovë që janë ma të perparum si me shkollë e kushte, se do do atje.

S’po du me e ofendu kërkon, po seriozisht nuk ish xhenet jashtë qysh e bëjnë. Veç që ndoshta ka ligj ma të fortë, se për tjetër send, kurgjo lakmi s’ju morra mergimtave. Atje, përveç qasja Pasaporte që e kanë, kurgjo diçka ma mirë se na që jetojmë në Kosovë nuk ishin.

Mërgimtarët po punofshin shumica në baushtella dhe kompani pastrimi. Kjo ështq arsyeja kryesore pse vizita e ime atje nuk iu pelqeu aspak, jo që iu kam penguar ndonjë gjë, por iu dolën rrenat në shesh.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *